Balıklı Köyü | Şavşat

Gitmesek de görmesek de o köy bizim köyümüzdür
alibayir
Site Admin
Mesajlar: 2400
Kayıt: Cum Eki 09, 2015 5:01 am
İletişim:

Balıklı Köyü | Şavşat

Mesajgönderen alibayir » Pzr Kas 03, 2019 7:53 am

BALIKLI Köyü | Şavşat

Eski Adı: Karsimel
Köy Nufusu: 220
Merkeze Uzaklığı:
Köy Muhtarı: Süleyman EKİNCİ
Telefon Numarası: 05364720427Gürcüce adı Karsimel'dir. Akbıyık (Bzata) VE Karayiğit (Şoltishev) adında iki mahallesi vardır. Yüzyıllardır Gürcülerin yaşam yeridir. Köyde Gürcüce kelimeler hala daha etkin konumdadır. Köyde Karadeniz-Gürcü kültürü egemendir.

Halkın temel besin maddesi mısır unudur. Bundan yapılan mısır ekmeği (cadi) yıl boyu yenilir. Büzme, peştemal gibi yöresel kıyafetler bulunur.

Düğünlerde ise akordeon (garmon) ve tulum çalınır. En çok benzediği köyler Borçka köyleri, Arhavi, Hopa, Rize’nin köyleridir. Şavşat köyleriyle pek benzerlik göstermemektedir. İmerhev köyleriyle tamamen aynıdır.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ancak tarım halkın kendi ihtiyacını karşılamaktadır. En önemli ürün mısırdır. Sonra patates, fasulye, bal kabağı, elma, erik, kızılcık, ceviz, fındık(ailenin kendi ihtiyacı için) yetiştirilmektedir. Ancak son yıllarda köyde çay veya fındık tarımı uygulanması düşünülmektedir. Köyün iklimi hangisine daha yatkınsa onun dikimi düşünülmekte olup, şu anda çalışmalar yapılmaktadır. Tabi bu tüm İmerhev için geçerlidir. Şu anda en çok saklanan hayvan sığırdır. Küçükbaş hayvan önemini yitirmiştir. Köyün nüfusu yaklaşık olarak 220 civarıdır. Ancak yaz aylarında nüfus artmaktadır. Köyün tamamı gürcüdür. Köyde iki dil etkin konumdadır. Ancak eski insanlar hala daha Gürcüceyi daha rahat konuşmaktadır. Mesela bazı kelimeler Türkçe bile konuşulsa Gürcüce söylenir. Örneğin Gürcüler çok kelimesine PENA derler. Yani Gürcüce’de pena çok demektir. Bu ve bunun gibi örnekleri çoğaltabiliriz. Türkçe Gürcüce kadar etkin değildir.

Balıklı’nın doğal güzellikleri saymakla bitmez. Yemyeşil ormanları, dereleri, her taraftan çıkan kaynak suları, yaylaları, kışlaları, tarlaları, mısırı, cadisi gibi özellikleriyle Karadeniz’in incisidir. Balıklı yaylaları üç tanedir. Biri Balıklı (Karsimel) yaylası, Akbıyık (Bzata) ve Karayiğit (Şoltishev) yaylalarıdır. Balıklı merkez köyü Balıklı yaylasına, Balıklı’nın mahalleleri olan Akbıyık ve Karayiğit’de ayrı yaylalara giderler. Köyün iklimi tipik Karadeniz iklimi’dir. 4 mevsim yağışlı Kış mevsimlerinde ise kar yağışlıdır. Köyde ilköğretim okulu vardır ancak kullanılmamaktadır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ve faal durumdadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.