Yeni Askerlik Sistemi

Yurttan ve Dünyadan haber ve yorumlar
alibayir
Site Admin
Mesajlar: 1757
Kayıt: Cum Eki 09, 2015 5:01 am
İletişim:

Yeni Askerlik Sistemi

Mesajgönderen alibayir » Cmt Mar 09, 2019 5:12 am

Yeni askerlik sistemi dağılımı

    bedelli askerlik,
    yükümlü erbaş ve erler,
    yedek astsubaylık,
    yedek subaylık
    dövizli askerlik
şeklinde olacak.

Lise mezunları bir ay temel askerlik yaptıktan sonra isterlerse bedelli olacak askerlikle ilişikleri kesilecek. İhtiyaçtan fazla bedelli talebi olursa kura çekilecek.

Lise mezunları 6. aya kadar askerlik yapacaklar bu süre zarfında harçlık alacaklar. Eğer talep ederlerse ve sınavları geçerlerse bir altı aylık daha askerlik yapacak ve bu maaşlı olacak. Eğer bir yılın sonunda başarılı olurlarsa profesyonel askerliğe devam edebilecek.

Meslek Yüksek Okulu mezunları iki ay temek askerlik eğitimi alacak bu sürede harçlık olacak.

Meslek yüksekokulu mezunları yedek astsubay olacaklar. ' elektrik, torna, otomobil, kimya, sağlık.. yedek astsubay olarak istihdam edilebilecek. Sonra kıtalara gittiğinde 10 ay maaş alacak. Ardından isterse ve durum ve şartları sağlarsa askerde devam edebilecekler.

Lisans ve lisansüstü eğitim yapanlar yedek subay olacaklar. 2 ay temel ve sınıf eğitimi alacaklar, 10 ay kıtalarda maaşlı olarak görev yapacaklar ve daha sonra terhis olacaklar. Ama isterlerse istek ve ihtiyaç durumuna göre subaylığa geçecekler.

Diyelim ki lisans ve lisans üstü kadrolar doldu, isterse yedek astsubay olabilecekler. Bu lisans ve lisans üzeri, meslek yüksek okulu bitiren arkadaşlarımız isterlerse 6 ay erlik yapabilecekler.

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ

Yeni askerlik sisteminde uygulanacak bedelli askerlik ücreti 31 bin 343 liraya yükseltildi. Bu miktar her altı ayda bir memur maaşına gelen zam oranında artacak. Yurtdışında bulunanlar için 2 bin euro olan paralı askerlik ücreti ise 5 bin 113 euro olarak belirlendi.
askerlik.jpg